Palma Wielkanocna

Jednym z obowiązkowych symboli Świąt Wielkanocnych jest Palma, której nie umieszcza się w koszyczku, ale którą obowiązkowo należy poświęcić podczas uroczystej Mszy w Niedzielę Palmową. Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami, tylko dzięki temu można uchronić siebie, swoich najbliższych, dom, zwierzęta i pola uprawne przed wszelkim złem.Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki, wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie – o czym dowiedzieliśmy się podczas wycieczki do Muzeum Południowego Podlasia.

Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Ma też dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną , jak przyroda budzi się do życia. Rdzeniem palmy może być prosty patyk, kijek. W palmie znajdują się nie tylko gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. My nasze palmy przystroiliśmy bukszpanem oraz kwiatkami wykonanymi z bibuły i krepiny. Dzieci doskonale bawiły się wybierając kwiatki i ozdoby do swoich palm.