bird
sun

Wakacyjne rady

Drogi Rodzicu!

Wakacje to dobry moment na aktywności, na które zwykle nie ma czasu, a także takie, które cudownie wpływają na wszechstronny rozwój dziecka oraz z pewnością,zapewnią Wam wspaniałe wspomnienia.

 

Zatem co warto robić w czasie wakacji?

 1. Stwórz okazję do kontaktów dziecka z rówieśnikami i osobami dorosłymi znanymi i obcymi. Planuj wzajemne spotkania, sąsiedzkie odwiedziny, kontakty z bliższą          i dalszą rodziną.
 2. Poznawaj nowe osoby, bądź dobrym przykładem dla dziecka, wspieraj dziecko w zawieraniu nowych kontaktów.
 3. Podróżuj z dzieckiem do krewnych, znajomych – różnymi środkami lokomocji w różne miejsca.
 4. Odwiedzaj z dzieckiem w miejsca publiczne: plac zabaw, biblioteka, kina, restauracje, sklepy.
 5. Zachęcaj dziecko do różnych form ekspresji poprzez rysowanie, malowanie, lepienie, śpiew, taniec, grę na instrumentach, robienie zdjęć.
 6. Wspólnie przeglądajcie i czytajcie książki, czasopisma, codzienne gazety. Rozmawiaj                z dzieckiem, prowokuj do zadawania pytań, do samodzielnego poszukiwania na nie odpowiedzi.
 7. Spędzajcie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Grajcie z dzieckiem w różne gry –planszowe, bawcie się w „gry językowe” – stosuj rymowanki, wyliczanki, wymyślajcie nowe słowa.
 8. Zadbaj o wyrażanie przez dziecko emocji, wspieraj je, by zauważyło swoje mocne strony.
 9.  Unikaj podawania gotowych rozwiązań– zachęcasz w ten sposób do myślenia.
 10. Nie chroń nadmiernie swojego dziecka przed nowymi sytuacjami: im częściej ćwiczy, tym lepiej uczy się precyzyjnie klasyfikować bodźce i odróżniać wśród nich te, które nie stanowią zagrożenia.
 11. Jeżeli Twoje dziecko we wrześniu rozpocznie przygodę w przedszkolu, ćwicz stopniowe, na początku krótkotrwałe, potem nieco dłuższe, rozstania z dzieckiem.
 12. Dobrym pomysłem jest przywiezienie z wakacji pamiątki (może to być muszelka lub jakiś kamyczek, kartka pocztowa itp.) dla ulubionej koleżanki.
 13. Po prostu bądź blisko, akceptuj dziecko takim jakie jest. Z pewnością będzie to pierwszy krok do wzmocnienia poczucia własnej wartości dziecka.

 

                                                                                                                                                                                                                         Powodzenia !