bird
sun

Neofobia żywieniowa- co to takiego?

Coraz częściej spotyka się dzieci, które mają skąpe menu żywieniowe, a właściwie należy powiedzieć, iż zjadają wyłącznie bułkę zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację. Wszelka próba zaserwowania  takim dzieciom innego posiłku wywołuje grymaszenie, niechęć a nawet lęk. Naukowcy, obserwując to  narastające wśród dzieci zjawisko, stworzyli termin neofobia żywieniowa, czyli niechęć, lęk do spożywania nowych, nieznanych dotąd pokarmów. Wspomniane zjawisko może pojawić się nawet w przypadkach, gdy dieta dziecka od samego wczesnego etapu rozwoju była prawidłowo rozszerzana. Pojawiają się też przypadki, kiedy to dziecko odmawia spożycia produktu dotąd akceptowanego tylko dlatego, ze zmieniło się jego opakowanie lub został w inny sposób podany. Szacuje się, że neofobia pojawia się najczęściej u małych dzieci od 2. do 5. roku życia i dotyczy braku zainteresowania przede wszystkim zjadaniem mięsa, owoców i warzyw.

Zachowania wskazujące na występowanie u dziecka neofobii żywieniowej:

  • Akceptacja mniej niż 20 produktów.
  • Produkt wzbudza strach, panikę.
  • Już sama ekspozycja produktu wzbudza złość, płacz u dziecka
  • Najczęściej współwystępują zaburzenia sensoryczne, oralno-motoryczne, trauma z jedzeniem.
  • Stres u dziecka, gotowość ucieczki od sytuacji związanych z jedzeniem.
  • Odmowa jedzenia pomimo dyskomfortu, wymiotowanie, wypluwanie spróbowanego jedzenia.
  • Problem występuje nawet w dorosłości.

Przyczyny występowania neofobii żywieniowej upatruje się m.in. w nieodpowiednim sposobie odżywiania się matki dziecka podczas ciąży. Cechy charakteru dziecka, jego temperament, niska otwartość na doświadczenia, wysoka neurotyczność mogą także prowadzić do występowania wybiórczości pokarmowej u dziecka.

Uboga dieta niestety odzwierciedla się niedoborami żywieniowymi i tym samym problemami ze wzrostem i rozwojem dziecka, problemami związanymi z rozwojem emocjonalno-społecznym.. Nieprawidłowy rozwój dziecka wzbudza niepokój rodziców. Niekiedy rodzice czują się na tyle sfrustrowani odmową spożycia przez dziecko posiłku i jego stanem zdrowia, iż próbują nadmiernie zachęcać dziecko do jedzenia, „przekupywać”, a czasami nawet przymuszać, co spotyka się ze strony dziecka z negatywnymi emocjami i  jeszcze większym zdenerwowaniem.

Chcąc pokonać neofobię żywieniową, rodzice powinni podjąć działania mające na celu „oswajanie” jedzenia poprzez np. systematyczne podawanie znanego produktu w połączeniu z nieznanym produktem podanym w małej ilości. Rodzice powinni spożywać ten nieznany produkt w obecności dziecka, pokazując tym samym, iż jest on smaczny, zjadliwy. Powinno się również pozwalać dziecku, aby pobawiło się tym produktem, dotykając, eksplorując go rękoma, co zaciekawi dziecko i umożliwi jednocześnie stworzenie przyjaznej atmosfery, tak niezbędnej przy trudnościach z spożywaniem posiłków. Ogromne znaczenie w walce z neofobią żywieniową u dziecka ma determinacja rodziców i podejmowanie wiele prób wspomnianego już „oswajania” jedzenia, i, jeśli to konieczne, we współpracy z specjalistą.


Opracowała: Monika Mikołajczuk

Źródła informacji:

https://dziecisawazne.pl/bulka-obiad-sniadanie-kolacje-neofobia-zywieniowa/

https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/neofobia-zywieniowa-zaburzenie-czy-etap-w-rozwoju-dziecka/

https://1000dni.pl/1-rok-zycia/neofobia-czyli-kiedy-dziecko-nie-chce-jesc?gclid=CjwKCAjw04yjBhApEiwAJcvNodM_qwhKkOUNN2XipZVWp61LX7NlmaAXkZGxQFkJ-AW2HtCtueLMZRoCN-YQAvD_BwE

https://centrumzaburzenodzywiania.pl/strefapacjenta/jak-radzic-sobie-z-neofobia-zywieniowa-dziecka/