bird
sun

O czym należy pamiętać, wypoczywając z dzieckiem?

Wreszcie nastał czas wakacji, a z nim związane są urlopy, wyjazdy, a wiec czas wolny spędzony z ze swoimi pociechami. Na wakacjach jednak nikt nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności i zachowania czujności, której właśnie w tym czasie potrzeba znacznie bardziej. Planując cel podróży, uwzględnijmy zawsze nasze umiejętności, ale także możliwości fizyczne dziecka. Wczasy powinny być wypoczynkiem również dla dziecka, a nie treningiem wysiłkowym dla niego.

Jeśli mówimy o wakacjach, to kojarzy nam się to najczęściej ze słoneczną, upalną pogodą. Pozwalając dziecku na pobyt w nasłonecznionym miejscu, pamiętajmy jednak o regularnym nakładaniu na jego skórę kremu z filtrem ochronnym oraz nakryciu głowy. Podczas spędzania czasu w upalne dni zabierajmy ze sobą odpowiednią ilość wody pitnej- z dużym naciskiem na słowo woda, gdyż nie powinny to być napoje słodzone, czy też gazowane.

            Planując wypoczynek nad wodą, należy pamiętać, że warto korzystać z kąpielisk strzeżonych będących pod nadzorem profesjonalnego ratownika, którego poleceń należy bezwzględnie przestrzegać. Miejsce kąpieli nie powinno być przypadkowe, lecz specjalnie odznaczone strefy ,najlepiej położne blisko brzegu. Nie wchodzi się do brudnej wody, czy też w pobliżu mostu, śluzy, czy zapory, narażając siebie i dziecko na działanie wirów i prądów wodnych. Dno zbiornika wodnego powinno być przyjazne i bezpieczne kąpiącym się oraz nieporośnięte wodorostami. Podczas korzystania ze sprzętu wodnego zakładajmy również dziecku kapok, który może okazać się przysłowiową ostatnią deską ratunku. Jeśli zauważymy nadciągającą burzę, deszcz, to niezwłocznie poszukajmy schronienia, które pozwoli nam przeczekać załamanie pogody. Do wody nie powinnyśmy wchodzić po obfitym posiłku, a osoby sprawujące dozór nad dziećmi pod żadnym pozorem nie powinny spożywać alkoholu, nawet w małych ilościach.

Planując wypoczynek w górach, należy wybrać taki szlak górski, który jest w stanie przebyć małe dziecko, i na którym są schroniska, szałasy, leśniczówki, w którym nie tylko można się schować w chwili pojawienia się niesprzyjającej pogody, ale także uzyskać pomoc w codziennych czynnościach z dzieckiem, tj. przebranie, częsta toaleta ciała. Warto też pomyśleć o środkach przeciwko ukąszeniom komarów, czy kleszczy, z którymi  na górskich szlakach mamy do czynienia. Pamiętajmy o odpowiednim obuwiu, które pozwoli bezpiecznie pokonywać górskie ścieżki, a do plecaka spakujmy zapasowe ubranka, aby nie dać się zaskoczyć zmianom pogody.

Na szczęście coraz częściej rodzice z dziećmi w wakacje aktywnie spędzają razem czas, czy to jeżdżąc na rowerze, rolkach, czy też na hulajnodze. Pamiętajmy przy tym, aby zabezpieczyć dziecko przed ewentualnym upadkiem, zakładając dziecku kask na głowę i ochraniacze na kolana i dłonie. Warto także pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z auta. Dziecko zawsze powinno podróżować w foteliku, przypięte pasami. Nigdy, nawet na krótko nie powinnyśmy zostawiać dziecka samego w nagrzanym samochodzie, z którego nie ma możliwości wyjścia. Podczas długiej podróży róbmy przerwy na bezpiecznych parkingach, aby dziecko mogło odpocząć.

Zwracajmy też uwagę dzieciom, aby nie spożywały samodzielnie zebranych, nieznanych leśnych owoców, ponieważ mogą być trujące. Przestrzegajmy dzieci przed niebezpiecznym kontaktem z dzikimi lub nieznanymi zwierzętami, które mogą być  źródłem chorób , lub ukąszeń, np. osy, szerszenie, żmije, itp.

Podsumowując, wszystkie wymienione wyżej zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu z dzieckiem, są kluczem do udanego wypoczynku, a jego właściwe planowanie pozwala cieszyć się z uroków lata i pozwala nam - dorosłym jak i dzieciom „naładować baterie” na przyszły rok szkolny.

Życzę miłego i bezpiecznego wypoczynku!

 

Opracowała: M. Mikołajczuk

Źródło informacji:

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/bezpieczne-wakacje-pamietaj-o-najwazniejszych-zasadach

https://bambino.pl/dla-rodziny/131-jak-zorganizowac-bezpieczne-wakacje-dla-rodziny