bird
sun

Wartościowe książki dla dzieci – propagowanie wartości pod względem wychowawczo-edukacyjnym książek

Wartościowe książki dla dzieci – propagowanie wartości Pod względem wychowawczo-edukacyjnym książek

 

Drodzy Rodzice,

czytanie dzieciom utworów literatury dziecięcej kształtuje nawyki oraz budzi zainteresowanie książką. Każda z zaprezentowanych poniżej pozycji jest nie tylko ciekawa ale też przekazuje istotne wartości. Nie chodzi tu więc tylko o funkcję rozrywkową, choć i ona jest ważna, bo zachęca dzieci do czytania, ale uczy i pozwala zrozumieć ważne tematy.

Zbliżają się Mikołajki – być może warto zamiast kolejnej zabawki sprawić dziecku wartościową książkę + czas spędzony wspólnie z Rodzicem na czytaniu i omawianiu fascynującej lektury.

Oto kilka wartościowych propozycji:


1."KARMELEK" MARTA GUŚNIOWSKA

Urocza i niezwykle mądra książka dla dzieci. Zabawna, rymowana treść o pewnym piesku, który nie wierzył w siebie, a właściwie w to, że wnosi coś wartościowego do swojej społeczności. Każde zwierzę z jego otoczenia coś z siebie daje - krowa mleko, kury jaja, owca wełnę, kogut dba o to, żeby wszyscy wstali na czas, a Karmelek niczego takiego u siebie nie znajduje. Mimo usilnych starań, nie potrafi znosić jajek, dawać mleka ani wełny, a próba sprawdzenia się w roli budzika również kończy się fiaskiem. Na szczęście ma mądrego gospodarza, który uświadamia mu, jak bardzo jest ważny i jak istotną rolę pełni w całej społeczności.

 

2."KTO WSZEDŁ W BUTACH DO ŚRODKA?" I "KTO ZABRAŁ OKULARY" LARS MAEHLE

Bardzo ciekawa seria książek dla przedszkolaków wprowadzająca ich w nurt powieści detektywistycznych. Tajemnice przedszkola "Wronie Gniazdo" wkręcą każdego ciekawego świata i bystrego przedszkolaka. Zagadki nie są skomplikowane, ale pamiętajmy, że to książka dla 3- lub 4- latka. Lektura takich książeczek znakomicie rozwija u dziecka sztukę dedukcji i to już od najmłodszych lat. Ilustracje pokazują emocje bohaterów, a jednocześnie są zabawne.

 

3."MÓJ PRZYJACIEL NIEDŹWIEDŹ" KATARZYNA MINASOWICZ

Bycie małą dziewczynką czy chłopcem wcale nie jest proste. Kiedy boimy się, że czemuś nie sprostamy albo nie możemy się odnaleźć w nowej sytuacji, z pomocą przychodzi wyimaginowany przyjaciel - niedźwiedź. Z nim już nic nie jest straszne. Bo z kim czulibyśmy się pewniej niż z prawdziwym niedźwiedziem?

Bardzo pomysłowa książka dodająca pewności siebie i wiary we własne siły, którą można czytać z obu stron - w wersji dla chłopca i dziewczynki.

 

4. "UKRYTE SŁOWA" MAŁGORZATA STRZAŁKOWSKA

Książka, która uczy najmłodsze przedszkolaki czytania. Słowa zastąpione są piktogramami i można je "czytać" razem z dorosłym czy starszym rodzeństwem. Na tej samej zasadzie opiera się seria 'lubię czytać ze strzałką'. Autorką wierszy jest Małgorzata Strzałkowska, znana i lubiana autorka ponad 150 książek dla dzieci.

Książka jest bardzo ciekawym narzędziem do czytania i ćwiczenia koordynacji ręka - oko. Poza dawaniem satysfakcji z czytania uczy dziecięcy wzrok podążania za tekstem.

 

5. "SUPER M" DAWID RYSKI

To taka książka, która za sprawą ilustracji i bardzo niewielkiej ilości tekstu przekazuje bardzo dużo. Tym razem skupiamy się na mamie superbohaterce mającej w sobie wiele tajemnych mocy, z których korzysta na co dzień. To bardzo fajny sposób, żeby wzajemnie docenić swoją pracę, bo codzienna rutyna niejednokrotnie sprawia, że wszystkie nasze starania nie są dostrzegane i stają się czymś zupełnie zwyczajnym. To taka książka, która zachęca do rozmowy na ważne tematy, o emocjach, o tym, że superbohaterowie często są tuż obok nas i wcale nie trzeba szukać ich w kinach.

 

6. "NIEZAPOMINAJKA" AGNIESZKA ŚWIĘTEK

To książka trudna, bo nie często spotykamy książki dla małych dzieci poświęcone tematowi starości i przemijania. Ukochana babcia głównej bohaterki starzeje się i ma coraz większe kłopoty z pamięcią. 

Dziewczynkę trochę to dziwi, bo przecież jeszcze niedawno razem spacerowały po parku i rozmawiały o pięknie przyrody, miały swoje tajemnice i tę niezwykłą bliskość, której nic nigdy nie zastąpi. Teraz jednak babcia się zmieniła, nie jest już taka jak dawniej, ale przecież to nadal ta sama babcia. I tak naprawdę nie jest istotne czy wciąż pamięta wszystkie wspólnie poznane drzewa i ptaki, tylko to, jak mocna więź łączy je ze sobą. Nic nie poradzę, ale przy tej książce ryczę jak bóbr, bo wciąż mam bardzo świeżo w pamięci wspomnienia z własną babcią, której już ze mną nie ma. To jedna z najpiękniejszych książek o przemijaniu dedykowana dla dzieci.

 

7. "SIEDEM KSIĘŻNICZEK" SMIJANA COH

Siedem dziewczynek, sióstr, z których każda miała własną pasję, pewnego dnia bardzo się ze sobą pokłóciło. Zaczęło się od drobiazgów, zwyczajnej kłótni, która następnie przerodziła się w ogromną awanturę. Dziewczynki nie chciały dłużej ze sobą mieszkać i kazały wybudować sobie osobne wieże, aby nawet się nie spotykać. Początkowo taka sytuacja bardzo im odpowiadała, robiły co chciały, nie musiały się niczym dzielić, ale z czasem wszechobecna cisza zaczęła im przeszkadzać. Przypadkowo jedna z dziewczynek natknęła się na swój stary obrazek, przedstawiający wszystkie siostry i opanowała ją fala wspomnień wspólnych, radosnych dni. Następnie rysunek powędrował do drugiej i kolejnej -każda z nich przypominała sobie jakąś przyjemną przygodę z ich udziałem. Z czasem dziewczynki zdały sobie sprawę, że nie są w stanie żyć bez siebie i do siebie wróciły. Przepiękna książka i miłości siostrzanej. Idealnie sprawdzi się gdy przytrafią się trudniejsze momenty, przejściowe spory i konflikty - pomoże uświadomić jak bardzo rodzeństwo jest sobie bliskie.

 

8. "PORYSUJ MNIE" HERVE TULLET

Znakomita lekcja kreatywności w jednej książce. Interaktywność napędzana dziecięcą wyobraźnią. Mnóstwo zadań i zabaw dla dziecka w wieku przedszkolnym. Jeśli znacie "Naciśnij mnie" to jest to pozycja obowiązkowa, bo to jakby dalsze losy słynnych kropek. Książka z pewnością zajmie dzieci na długie godziny.

 

9. "TUTAJ JESTEŚMY. WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCA PLANETY ZIEMIA"  OLIVER JEFFERS

Przepiękna, refleksyjna książka o ... wszystkim.

Spojrzenie na planetę z perspektywy kosmosu daje książce ciekawy, osobliwy wymiar.

 

10. "NIETYPOWY ADAŚ" TOM PERCIVAL

Cudowna książka o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy. Wspaniale podnosi na duchu, zachęca do odwagi i wiary w siebie. Adaś zawsze był zwyczajny, typowy - aż pewnego dnia wszystko się zmieniło. Chłopcu wyrosły skrzydła i od tej pory nic już nie było jak dawniej. Początkowo chłopiec starał się je ukryć, ale nie było to wcale takie proste. Rodzice zachęcali go do zrzucenia okrycia i pozwolenia skrzydłom na prawdziwy rozwój, ale Adaś bał się swojego oryginalnego wyglądu. W końcu jednak zdecydował się odkryć skrzydła i jego życie ogromnie się zmieniło - nic już nie było straszne, a cały świat bez problemu go zaakceptował takim, jaki jest. Piękna książka o tym, jak różni jesteśmy i jak bardzo wyjątkowi jednocześnie.

 

11. "WILK, KTÓRY SIĘ ZGUBIŁ" JIM FIELD, RACHEL BRIGHT

To wzruszająca, piękna i mądra opowieść. Również ta pozycja będzie ciekawym punktem wyjścia do poważnych rozmów z Waszymi kilkulatkami. Głównym bohaterem historii jest mały wilczek. Jest silny, pewny siebie i niezależny. Jest pewien, że poradzi sobie w każdych tarapatach i nie musi liczyć na niczyją pomoc. Pewnej mroźnej nocy nasz bohater gubi się w śniegu i szybko zdaje sobie sprawę, że jest zupełnie bezbronny. Na szczęście pomogli mu przyjaciele, ale wilczek zrozumiał, że nie wszystko jest takim, jakim się wydaje i zbyt duża pewność siebie może okazać się zgubna.

 

12. "ZMARTWIENIE RÓŻY" TOM PERCIVAL

Cudowna, delikatna i mądra książka. Tytułowa Róża to kilkuletnia dziewczynka, którą pewnego dnia coś zaczyna trapić. Od tego momentu nic już nie jest takie samo. Zmartwienie rośnie, a Róża nie umie już być tak radosna, jak dawniej. Okazuje się jednak, że istnieje sposób, żeby poskromić zmartwienie - wystarczy komuś o nim powiedzieć. To bardzo ważna książka, zachęcająca dziecko do rozmowy z bliskimi o tym, co je trapi. Dzięki temu, w razie kłopotów w porę możemy zareagować, a nasza pociecha nie stresuje się niepotrzebnie.

 

Opracowała:

Zenobia Bechta