bird
sun

Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem?

Zbliżają się wakacje, a wiec czas urlopów,  wypoczynku, w którym  spędzamy więcej chwil z naszymi dziećmi. Poniżej podane są przykłady kreatywnych zabaw, które spodobają się zarówno dziecku, jak i rodzicowi. Przy tym nie potrzeba wielu przygotowań, aby zabawa była przednia. W odniesieniu do pobytu dziecka w domu bardzo często powinniśmy angażować go do wspólnych czynności domowych. Włączenie dziecka do codziennych czynności domowych na miarę jego możliwości sprawi, że dziecko oprócz dobrej zabawy będzie miało również poczucie sprawstwa. Poniżej znajduje się lista przykładowych kreatywnych zabaw do wykorzystania w zabawie z dzieckiem:

 1. Rysowanie na mące, kaszy manny- wysypujemy na talerzyk, bądź tackę niewielką warstwę mąki/ kaszy manny. Dziecko za pomocą palca rysuje, wodząc po dnie naczynia.
 2. Gniotki- wsypujemy do zwykłego balonu mąkę. Zawiązujemy szczelnie balon. Należy markerem dorysować elementy twarzy gniotka oraz dokleić z włóczki włosy.
 3. Podłoga to lawa- Dzieci poruszają się po pokoju. Jedna wybrana osoba krzyknie „Podłoga to lawa” i w tym momencie stopy nie mogą dotykać podłogi, bo się poparzą- trzeba np. wejść na sofę.
 4. Co zmieniło się w pokoju?- ćwiczenie spostrzegawczości. Dziecko wychodzi za drzwi, a osoba przebywająca w pokoju zmienia coś w jego wyglądzie.
 5. Z kubka do kubka- przelewanie wody z jednego kubka do drugiego, porównywanie pojemności kubków/ butelek
 6. Papierowa koszykowa- zgniatamy kartkę z gazety, formując kulę. Ustawiamy np. garnek, miskę i celujemy do niej.
 7. Gry planszowe- wspólne gry planszowe rozwijają emocje dziecka. Dziecko uczy się przeżywania wygranej i porażki.
 8. Grzechotka- wsypywanie ziaren do plastikowego/ metalowego opakowania po kosmetykach, tworzenie grzechotek wydających zróżnicowane odgłosy poprzez stosowanie kilku rodzajów ziaren.
 9. Porządki domowe – włączanie dziecka (na miarę jego możliwości) we wspólne porządkowanie mieszkania
 10. Wykorzystywanie do zabaw darów przyrody- rośliny (dzieci muszą je poznać, zanim je zerwą, aby mieć pewność, że nie są trujące), piasek, woda, kamyki, piórka, itp.
 11. Angażowanie dzieci do przygotowania np. sałatki, deseru- wcześniej, jeżeli to możliwe, zebranie produktów w ogrodzie lub wspólne zakupy.
 12. Pierogi- wspólne zabawy w gotowanie i jednoczesne trening sprawności manulanej

Źródło informacji:

https://krainaodkrywcy.pl/zabawy-dla-dzieci-w-domu-150-inspiracji-do-pobrania/

https://www.kapitannauka.pl/blog/porady-eksperta/zabawy-dla-dzieci-w-domu-15-propozycji-zabaw-bez-telewizora

https://dziecisawazne.pl/23-pomysly-na-zabawy-bez-zabawek/

https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/