bird
sun

Grupa VII - Motylki

Dzień Babci i Dziadka- nauczanie zdalne (piątek)

Moje Drogie Motylki , czy pamiętacie jakie święto obchodzimy dzisiaj a jakie jutro?

Tak, to już dzisiaj jest Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Niestety w tym roku pandemia odcisnęła piętno w każdej sferze naszego życia i nie ominęła również życia przedszkolnego. Chwilowy okres nauki zdalnej oraz brak codziennego kontaktu z Dziadkami nie powstrzyma nas jednak od świętowania tego wyjątkowego dnia.

Jak wrócimy do przedszkola nasz występ przeniesiemy w sferę wirtualną, a prezenty zostaną doręczone do rąk własnych Dziadków i i możemy się domyślać, że uściski i buziaki będą czułe jak zawsze.

A teraz już zaczynamy!

1. „Przywitajmy się wesoło”- zabawa rytmiczno- ruchowa.

Na dobry początek dnia , powitanka- śpiewanka:

2. „Poszukiwanie babci”- opowieść logopedyczna.

Pomóżcie proszę dziadkowi odnaleźć babcię.

Rodzic czyta dziecku treść opowieści i ilustruje ją konkretnymi ćwiczeniami. Dziecko powtarza prezentowanego przez niego ćwiczenia.

Dziadek nie mógł znaleźć babci. Najpierw szukał jej po całym domu (poruszanie językiem po wewnętrznej stronie warg i policzków), później wszedł na strych (dotykanie czubkiem języka podniebienia). Kiedy i tam jej nie znalazł, zszedł po schodkach (dotykanie czubkiem języka każdego zęba po kolei- najpierw górnych, później dolnych zębów) i zajrzał do piwnicy („przyklejenie” języka do brody). Ale i w piwnicy babci nie zastał. Pomyślał, że wyjrzy przez okienko i rozejrzy się po okolicy (wystawienie języka z ust i poruszanie nim raz w prawo i w lewo, a raz w górę i w dół). Ale babci ani widu, ani słychu. Dziadek w końcu postanowił ją zawołać. Nie zdążył, bo nagle babcia podjechała pod dom na motorze (naśladowanie odgłosu motorynki- ta, ta, ta, ta). Zaparkowała, wyłączyła silnik, zsiadła z motoru i dała dziadkowi wielkiego buziaka (cmokanie).

3. „Przyjęcie dla Babci i Dziadka”- zabawa matematyczna.

Do tej zabawy będą Wam potrzebne: talerzyki , ciasteczka,owoce, cukierki, kredki bądź patyczki do liczenia.

Rodzic ustawia przed dzieckiem np. 7 talerzyków i ciasteczka.

• Dziecko układa ciastka na talerzykach tak, aby na każdym była ich inna liczba. Dziecko liczy ciastka i układa pod talerzykami odpowiednią liczbę patyczków/ kredek odpowiadającą liczbie ciastek na danym talerzu.

• Dziecko układa talerzyki w taki sposób, aby na pierwszym było najmniej ciastek, a na ostatnim najwięcej. Określa, stosując liczebniki porządkowe, ile ciastek znajduje się na kolejnych talerzach.

• Rodzic dokłada na wybrane talerzyki owoce i cukierki – dziecko określa, co się zmieniło. Oblicza, ile smakołyków znajduje się na kolejnych talerzykach.

4. Zabawa ruchowa przy piosence "Babciu, droga babciu".

A teraz czas na trochę ruchu:

5. „Prezenty dla Babci i Dziadka”- działalność plastyczna

Zrobiliście już prezent dla swoich dziadków? Bardzo Was do tego zachęcam i przesyłam kilka propozycji z pomysłami:

1. Wachlarz

Przygotujcie arkusze kolorowego papieru formatu A4. Jeden z nich złóżcie w harmonijkę wzdłuż dłuższego boku arkusza. Jeden koniec harmonijki zwiążcie wstążką. Wachlarz warto ozdobić, wycinając z papieru np. kwiaty i doklejając je do niego. Ozdobne elementy mogą mieć różną wielkość, a ich liczba zależy od waszych upodobań.

2. Brelok do kluczy