bird
sun

Minutki z książką - ODWAGA

 14 stycznia do naszej sali przyszła pani z Biblioteki Pedagogicznej. Przeczytała nam książkę o Fenku, który wykazał się odwagą. Chętnie słuchaliśmy o czym czytała pani, a następnie rozmawialiśmy na czym polegała odwaga bohatera książki. Sprawdzeniem czy my jesteśmy odważni była zabawa w statek, na którym znajdujemy się podczas burzy i kiedy bardzo nim kołysze. Mimo trudności daliśmy radę utrzymać równowagę i wykazaliśmy się wielką odwagą. Spotkanie z panią bibliotekarką były bardzo ciekawe i cenne.

Dzień Dobrego Słowa

              KIEDY NA NASZEJ BUZI UŚMIECH GOŚCI,               

 JEST ON NAJCZĘŚCIEJ OZNAKĄ RADOŚCI 

,,Dzień Dobrego Słowa” obchodziliśmy w naszej grupie 13-go stycznia. Rozpoczęliśmy go od odsłuchania ,,Hymnu Dnia Dobrego Słowa”. Mówiliśmy za co lubimy koleżanki i kolegów. Każdy z nas otrzymał słoneczko, na którym mieliśmy za zadanie dorysować kredką piękny uśmiech w kolorze czerwonym, a następnie unieść słoneczko w górę i  głośnym śmiechem wyrazić wzajemną dobroć i radość. Dzień, w którym obdarowani zostaliśmy wzajemnie dobrymi słowami i szczerymi uśmiechami na długo zostanie w naszej pamięci.

Ptasia stołówka

„Domek dla ptaszków”

I. Suchorzewska

Dziś w przedszkolu Krzyś i Tomek

zmajstrowali ptaszkom domek.

Jest podłoga, jest i daszek

żeby mógł się zmieścić ptaszek.

Jest tam miejsce na okruszki

dla wróbelka, pośmieciuszki.

Jest i gwoździk na skraweczki

dla łakomej sikoreczki.

 

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Wielu ptakom ciężko jest przetrwać zimowe warunki atmosferyczne: niską temperaturę, opady. Aby im pomóc, możemy je dokarmiać. Nasze Krasnoludki również pamiętają o skrzydlatych przyjaciołach  w czasie zimy i dlatego podczas zajęć aktywnie uczestniczyły w wykonywaniu karmników z wykorzystaniem butelek po wodzie.

 Poprzez te działania dzieci uświadomiły  sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie była to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. Największą nagrodą i zapłatą dla przedszkolaków będzie radosny świergot ptaków. Z wielką radością będziemy obserwować przez okno jak ptaki korzystają z naszej  „Ptasiej stołówki” .

 

W świątecznym nastroju - ubieramy choinkę

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszej grupie również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Przy dźwiękach kolęd przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy i  kolorowe światełka. Choinka wyglądała prześlicznie. Ileż było radości wśród dzieci a w naszej sali od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo. W trakcie dekorowania drzewka bożonarodzeniowego dzieci kształtowały umiejętność współdziałania w zespole rówieśniczym oraz poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętami.

 

Świąteczne pierniczki

 Naszych przedszkolaków w świąteczny klimat wprowadziło pieczenie i dekorowanie pierniczków. Zadaniem naszych Krasnoludków było wałkowanie wcześniej przygotowanego ciasta i wykrawanie wybranych wzorów pieników. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni. Po upieczeniu dzieci dekorowały ciasteczka według własnego pomysłu. Zapach pierników unoszący się w przedszkolu  sprawił, że wszyscy odczuli miły nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.